25 lipca - Michelangelo Ensamble

 

 

LUBLINER KLEZMORIM (Klezmerzy z Lublina) to legendarna polska grupa, wykonująca tradycyjną żydowską muzykę folkową.
Jest to pierwszy zespół klezmerski powstały w Lublinie po 2 Wojnie Światowej, co jest dodatkowo symboliczne, gdy zwróci się uwagę na fakt, iż przed wojną połowa mieszkańców Lublina była pochodzenia żydowskiego.

Utworzony w 1997 roku zespół wystąpił ponad 1000 razy zarówno w kraju, jak i za granicą (Niemcy, Portugalia, Hiszpania, Ukraina). Brał także udział w takich wydarzeniach jak sztuki teatralne, koncerty w radiu i telewizji, z wystąpieniem w filmie dokumentalnym “Das Wunder von Podolien” dla niemieckiej telewizji włącznie.

Lubliner Klezmorim wykonuje tradycyjne żydowskie piosenki, łącząc je z wpływami muzyki greckiej, cygańskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, bałkańskiej oraz polskiej w swoich własnych aranżacjach.

Ich hipnotyzujące koncerty zawierają w sobie zarówno prawdziwą energię i pasję, jak i emocjonalne i wzruszające melodie, które pozwalają nie tylko zrozumieć istotę muzyki żydowskiej, ale i po prostu dostrzec różne aspekty życia europejskich Żydów.

Zabawne i żartobliwe piosenki stoją w jednym szeregu razem
z poruszającymi serca balladami, które odzwierciedlają po prostu wszelkie ludzkie emocje i każdy słuchacz niezależnie od wieku znajdzie w tej muzyce coś, co dotknie jego duszy bardzo osobiście. Pozwala to na przeżywanie muzyki razem z artystami i za każdym razem publiczność ochoczo dołącza do muzyków w tańcu i śpiewie, wspólnie tworząc niesamowity i porywający spektakl.

Zespół:
- wokal – Elżbieta Czaplińska
- band leader, skrzypce – Tomasz Czapliński
- akordeon – Rafał Grząka
- klarnet – Wojciech Czapliński
- kontrabas – Włodzimierz Wargocki